Výše hypotéky
Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Jak na hypotékuPři sjednávání hypotečního úvěru je rozhodující i jeho výše. Kolik si můžete půjčit? Kolik stojí nemovitost, kterou chcete financovat? Kolik si opravdu můžete dovolit měsíčně splácet? Otázek ohledně výše hypotéky se vám v hlavě jistě točí mnoho, takže my si teď popíšeme základní mechanismy, díky nimž se můžete v problematice lépe orientovat.
Výše hypotéky – nikdy nechoďte na maximum
Hned první rada je možná trochu demotivující – nepostupujte způsobem, ve kterém do online kalkulačky vložíte své příjmy a náklady, a pak si nastavíte co nejdelší splatnost, abyste se dozvěděli, kolik si můžete půjčit.
Je to sice velmi snadné, ale zavádějící – například, s čistým příjmem domácnosti 30 000 Kč měsíčně si manželé bez dětí snadno spočítají, že si mohou vzít hypotéku až 2 500 000 Kč na 30 let. Co se stane, když si o takovou hypotéku zažádají a ta jim bude schválena?
Taková rodina by zcela ztratila manévrovací prostor do budoucnosti – narození dítěte by vlastně znamenalo, že rodina nebude schopná hypotéku splácet, protože jí poklesnou příjmy a zvýší se náklady. Splatnost prodloužit nelze, protože 30 let je maximum. Takový případ by byl řešitelný pouze při správné konstelaci:
- Blížil by se konec fixace.
- Hypotéka je splacena alespoň z 30 %, aby rodina dostala výhodnější úrokovou sazbu.
- Pokud by rodina dosáhla na refinancování, mohla by si opět prodloužit splatnost úvěru a tím i snížit měsíční splátky.
Obecně lze však říct, že takový postup je příliš riskantní. Jaká by tedy měla být správná výše hypotéky?
- Nechte si spočítat maximální výši úvěru, ale ne na 30 let, ale pouze na 20 a odeberte z ní aspoň 20 %. Rozdíl mezi částkami si měsíčně spořte na horší časy.
- Získáte tak finanční rezervu i možnost kdykoliv prodloužit splatnost o dalších 10 let. Takový polštář by měl ochránit nejenom před zvýšením nákladů při narození dítěte, ale i před případnou ztrátou zaměstnání na kratší dobu.

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal