Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Výpočet splátek hypotéky

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Porovnání hypoték

Každého zájemce o hypotéku asi v první řadě zajímá, kolik bude měsíčně splácet. Nejjednodušší cestou, jak výpočet splátek hypotéky provést, je využít hypotéčních kalkulaček, které vám dle zadaných údajů (přibližně) spočítají, kolik vás hypotéka bude každý měsíc stát.

Většina těchto kalkulátorů je poměrně jednoduchá a počítá pouze s některými údaji – reálný výpočet splátek hypotéky však podléhá mnoha vlivům, které si zde probereme:

-          Výše úvěru – ta patří mezi klíčové informace a bez ní nic nespočítáte.

-          Hodnota nemovitosti – neméně důležitý parametr, protože pokud hodnota odpovídá výši úvěru, dostanete zpravidla nejméně výhodný úrok, protože banka podstupuje vyšší riziko nesplacení úvěru (prodej nemovitosti v aukci by nemusel pokrýt náklady banky). Některé společnosti ani 100% financování nenabízejí. Naopak, při (cca) dvojnásobné hodnotě nemovitosti oproti výši úvěru klienti mají nárok na velmi zajímavé úroky, nebo další služby, jako je hypotéka bez doložení příjmů.

-          Typ hypotéky – účelové hypotéky jsou levnější, než ty takzvaná „americké“, tedy neúčelové úvěry ručené nemovitostí.

-          Délka splácení – klíčový parametr, protože při dlouhém splácení sice více přeplatíte, ale měsíční splátky budou snesitelnější (při dvojnásobné délce splácení nebude splátka poloviční, ale zhruba dvoutřetinová)

-          Délka fixace – nejvýhodnější úroky jsou poskytovány při délce fixace 3-5 let.

-          Progresivní/degresivní výše splátky – existují i hypotéky, ve kterých nesplácíme stále stejné částky, ale buď se snižují (ideální pro ty, kteří mají naspořeno a mají dobrou práci, ale do budoucna se chystají „zvolnit“), nebo zvyšují (očekávaný růst kariéry,…).

-          Úrok – vše výše zmíněné se podepisuje na úroku, který nám banka nabídne.

-          Poplatky – i poplatky se podepisují na výši splátky, často i výrazně. Najdeme poplatky za vedení hypotéky (kolem 200 Kč měsíčně), ale i poplatky za speciální sjednané služby, jako je životní pojištění, nebo možnost předčasného splacení hypotéky po dobu fixace.

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku