Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Variabilní hypotéka

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Méně známé hypotéky

Zajímavá možnost, která se na našem trhu objevila před pár lety a banky ji rychle přijaly za svou, je variabilní hypotéka. Klientům přináší zajímavé možnosti a na první pohled i výhodný úrok, bankám zase jistotu, že na úrocích nebude tratit, ale vydělávat, protože variabilní hypotéka nevyužívá fixační období, po které může být úroková sazba nereálně nízká (nebo naopak vysoká).

Variabilní hypotéka není pro každého

Před pár lety, když se variabilní hypotéka poprvé v ČR objevila, každého okamžitě omráčily úroky. Byly tak nízké, že se variabilní hypotéka zdála jasnou volbou. Nic však není tak jednoduché a u variabilní hypotéky už vůbec ne, protože:

Variabilní=nejistota

Když si sjednáte variabilní hypotéku s úrokem kolem 3,5 % p.a., nikdo vám nezaručí, že bude tento úrok platit i příští měsíc. Banka tento úrok stanoví z pohyblivé sazba (podle výše úroku, za který si mezi sebou půjčují banky) a fixní přirážky – když se mění pohyblivá sazba, mění se i úrok variabilní hypotéky.

Rozdíl i několik procent

Největším problémem je, že rozdíl může činit až několik procent. Pokud si někdo sjednat hypotéku s úrokem kolem 3 %, za pár let to může být 5 % i více – rozdíl ve výši měsíčních splátek bude v takovém případě většinou několik tisíc korun měsíčně. Mnoho rodin má rozpočet už tak našponovaný, takže hlavní rada zní: Nikdy si neberte variabilní hypotéku, pokud nemůžete měsíčně spořit navíc několik tisíc korun, které budete moci využít, až úrok poletí nahoru.

Pro movitější

Zpravidla se variabilní hypotéka hodí bohatším lidem, kteří:

-          Si mohou dovolit šetřit na období, kdy bude úrok vyšší.

-          Chtějí využívat mimořádné splátky, protože ty je možné u variabilní hypotéky provádět několikrát ročně bez vysokých poplatků – kde není fixace, není ani problém s mimořádnými splátkami.

Variabilní hypotéka je „nestabilní“, ale jako alternativa ke klasické hypotéce je stále oblíbenější – nenechme se však zlákat nízkým úrokem a přemýšlejme dopředu, jedině pak nám může variabilní hypotéka dobře posloužit.

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku