Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Spočítat hypotéku

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Porovnání hypoték

Hypotéka je závazek, který si vyžaduje velké plánování a přípravu. Většinou nemá smysl jít do nejbližší banky a tam o hypotéku žádat bez předchozího „průzkumu“, protože by pak žadatel mohl být velmi nemile překvapen.

Proč je důležité plánovat

Boj o hypotéku nezačíná až při jejím sjednávání, přípravná fáze je mnohem důležitější a měl by ji podstoupit každý, kdo (i ve vzdálené budoucnosti) o vlastním bydlení, nebo jiném využití hypotéky přemýšlí. A to zejména z těchto důvodů:

-          Některé banky neposkytují 100% financování nákupu/stavby nemovitostí, ale poskytnou například pouze 80 % hodnoty nemovitosti.

-          I další banky výrazně přihlížejí (snižováním úroku až o několik procent ročně) k tomu, že se klient na financování nákupu/stavby podílí vlastními úsporami. Příklad: Při koupi nemovitosti v hodnotě 5 000 000 Kč si klient půjčí 5 000 000 Kč a roční úrok bude činit 5 %, u půjčky pouze 80%, tedy 4 000 000 Kč, bude úrok jen 4 %.

-          Zájemce uvidí všechny potřebné údaje a může si zvolit mnoho modelových situací, jak spočítat hypotéku, aby si dokázal co nejpřesněji naplánovat své další kroky v oblasti šetření, ale i důležitých životních kroků, jako jsou děti a podobně.

Spočítat hypotéku lze na internetu

Takovýto „průzkum“ může každý podstoupit během pár minut díky online porovnání hypoték, které zadaná data použijí pro více ústavů najednou. Případně si můžete vyzkoušet kalkulátory pro konkrétní bankovní i nebankovní společnosti, u kterých přesněji uvidíte změny úrokových sazeb při různé délce fixace, nebo při procentuální výši půjčky oproti hodnotě nemovitosti.

Každý by si měl spočítat hypotéku

Závěrem tedy poslední doporučení: Pokud o hypotéce uvažujete, a i když se vám tato možnost zdá v současné době nepříliš reálná, vyzkoušejte si spočítat hypotéku, abyste později nebyli překvapení, že všude kolem vás je propagován úrok pod 3 % ročně, ale ve vašem případě požadují banky procent 5 a vaše plány tím dostávají vážné trhliny. Musí se počítat s tím, že případná hypotéka bez doložení příjmů by byla o hodně dražší.

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku