Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Splátky hypotéky

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Hypotéky

Výše splátky hypotéky je pro většinu lidí určující – každý si stanoví limit, který je ochoten splácet, respektive banka stejně nepůjčí více, než je člověk schopen „utáhnout“. Správné zvolení splátky hypotéky ale není důležité jen při uzavírání hypotéky, ale i po celý čas jejího splácení. Typická hypotéka na 20 let zahrnuje mnoho různých období profesního i osobního života každého člověka, proto je dobré se opravdu zodpovědně podívat do budoucnosti a rozmyslet si, jaké máme ekonomické vyhlídky.

Nízké splátky, nebo méně přeplatit?

Pro některé jasná věc, pro druhého dilema – musíme si ale přiznat, že většina lidí si volí co nejdelší splatnost, aby měsíční splátky vůbec zvládala splácet. Ale nezanedbatelné procento klientů bank se rozhoduje i mezi delší splatností, která snižuje splátky, a vyšší měsíční splátkou.

Trochu zjednodušeně řečeno: Pokud bude splatnost dvojnásobná (30 let místo 15 let), splátka bude o třetinu nižší (například 10 tisíc korun místo 15 tisíc). Rozdíl v přeplatku je 900 000 Kč!

Pokud si tedy můžete dovolit vyšší splátky hypotéky, určitě na tom vyděláte.

Změna výše splátky hypotéky v době jejího trvání

I při anuitním splácení hypotéky se dostanete do situace, kdy se výše pravidelné měsíční splátky mění. Může k tomu docházet ze tří důvodů:

-          Po konci fixace nám banka nabídne jiný úrok, protože se změnila situace na trhu.

-          Po konci fixace nám banka nabídne výhodnější úrok (dle aktuálních možností), protože se změnil poměr mezi výší úvěru a hodnotou zástavy (čím nižší % z hodnoty nemovitosti máme půjčeno, tím je úvěr pro banku bezpečnější a úrok pro klienta výhodnější).

-          Po konci fixaci se rozhodneme hypotéku refinancovat hypotékou od jiné instituce.

Při změně banky, ale i při setrvání u té současné, můžeme výši splátky hypotéky změnit i tím, že požádáme o prodloužení splatnosti. Jak už bylo výše zmíněno, klesne tím měsíční splátka, ale úvěr více přeplatíme.

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku