Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Prodej bytu s hypotékou

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Přenechání hypotéky

Lidé, kteří chtějí prodat svůj byt zatížený hypotékou, nebo naopak potencionální kupci takových bytů, by se mohli snadno nechat touto „překážkou odradit“. O tom, že prodej bytu s hypotékou není žádný problém, vás (snad) přesvědčíme na následujících řádcích.

Prodej bytu s hypotékou na mnoho způsobů

Klienti bank i kupci nemovitostí mají dokonce více možností, jak celou situaci vyřešit. Převzetí hypotéky kupcem nemovitosti je tou první a jedná se o nejsnadnější ze všech možností. Poté, co se kupec a prodejce dohodnou, zašlou bance návrh kupní smlouvy – kupec následně bance doloží, že bude hypotéku schopen splácet (banka posuzuje jeho bonitu, protože jde o nového klienta) – když dá celému obchodu zelenou, nový vlastník nemovitosti jednoduše převezme splácení hypotéky.

Alternativní situace, kdy chce kupující z hypotéky zaplatit i částku příslušející prodejci, je už složitější a mohou nastat komplikace – hypotéka by se musela zvýšit a pravděpodobně by došlo k výrazné úpravě podmínek, proto je vždy nutné takovou skutečnost řešit operativně s pracovníky banky, samozřejmě osobně.

Prodej bytu s hypotékou splacením hypotečního úvěru

I ten je bez problémů, ale zde je potřeba si dávat pozor na fixační období – pokud máme sjednanou hypotéku s fixací a v její polovině se rozhodneme nemovitosti prodat, čekají nás výrazné „poplatky“, respektive sankce, často v hodnotě několika procent ze splácené částky. Výhodnost takového prodeje je třeba si pořádně propočítat a případně si počkat na konec fixace. Situace, kdy je původní hypotéka splacena hypotékou novou, také spadá sem a problém s fixací je přítomen i zde.

Ať tak či onak, prodej bytu s hypotékou by vás neměl strašit – je to jen o málo složitější, než si kupovat/prodávat byt hypotékou nezatížený. Jen je potřeba trochu víc počítat, obzvláště pokud je původní hypotéka fixovaná ještě na několik let dopředu.

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku