Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Převzetí hypotéky

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Přenechání hypotéky

Koupě nemovitosti na hypotéku má svá úskalí – třeba v případě, že na onu nemovitost už jedna hypotéka navázána je. Nejvýhodnějším řešením takové situace je zpravidla převzetí hypotéky, ať už z důvodu nižších poplatků, potenciálně nižšího úroku, nebo rychlosti vyřízení celého prodeje/nákupu.

Co je převzetí hypotéky?

Nemovitost zatížená hypotékou se prodávající může pokusit prodat s tím, že kupující jeho hypotéku převezme. Kupující, respektive nový vlastník nemovitosti, bude splácet tu samou hypotéku, jakou splácel prodávající. Tato varianta tak nezahrnuje platbu prodávajícímu z hypotéky (prodávající se může chtít hypotéky a nemovitost „zbavit“, nebo může chtít i nějaké další peníze – ty však při převzetí hypotéky kupující nezíská, takže musí mít naspořeno).

Jak to probíhá

Převzetí hypotéky samozřejmě má svá pravidla:

-          Kupující se stává novým klientem banky, musí tedy splňovat podmínky jako každý jiný – banka si pečlivě prověří jeho schopnost splácet a teprve poté převzetí hypotéky odsouhlasí.

-          Fixace, úrok, výše měsíční splátky – to vše zůstává. Díky tomu, že se nemění fixace a nedochází k mimořádnému splacení (což by se stalo při financování novou hypotékou), kupující neplatí žádné speciální poplatky.

Převzetí hypotéky je výhodné, většinou

Pokud hypotéce nekončí při prodeji nemovitosti fixace (kdy lze hypotéku splatit bez poplatků), je převzetí hypotéky většinou výhodné – ostatní možnosti jsou dražší, tedy kromě varianty, kdy má kupující k dispozici hotovost na splacení hypotéky včetně penále.

Zjistěte si alternativy

Pokud se o koupi nemovitosti pod hypotékou zajímáte, rozhodující může být i výše úroku – pokud má stará hypotéka vysoký úrok a konec fixace (a možnost refinancování) je v nedohlednu, možná bude lepší se porozhlédnout jinde. Pokud se ale fixace blíží ke konci, můžete hypotéku převzít s klidným svědomím, protože ji stejně budete moci refinancovat u jiné banky, která nabízí podmínky výhodnější.

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku