Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Přenechám hypotéku

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Přenechání hypotéky

Když dojde na prodej nemovitosti zatížené hypotékou, lidé zpravidla řeší dilema – přenechám hypotéku, nebo nechám financování na kupci?

Problém je v tom, že si zpravidla nemůžeme vybírat. Přenechání hypotéky je vhodné v době, kdy běží fixace a hypotéku není možné bez sankcí předčasně splatit, tedy ani refinancovat hypotékou jinou.

Vše je na dohodě

Může samozřejmě nastat i situace, kdy kupec oplývá hotovostí a sankci je ochoten zaplatit ze svého – nestává se to však příliš často a lidé si spíše volí cestu nejmenšího odporu. Odpověď na otázku, zda přenechám hypotéku, nebo nemovitost prodám jiným způsobem, je vždy jen a jen o penězích.

Důležitou otázkou je i to, jakým způsobem bude financována „kupní cena“ nemovitosti.

Příklad: Nemovitost v hodnotě 2 000 000 Kč má na sobě hypotéku 1 000 000 Kč. Pokud přenechám hypotéku, zbavím se tak dluhu 1 000 000 Kč, ale stále tatáž suma chybí k tomu „abych byl na nule“. Při převzetí hypotéky totiž zpravidla není možné ji navýšit. Jaké jsou možnosti?

-          Refinancovat bez ohledu na běžící fixaci, protože v tomto případě by se to už pravděpodobně vyplatilo i přes sankce (to však není vždy!).

-          Kupec bude mít naspořen dostatečný obnos peněz, aby nás mohl vyplatit.

Proklepnutí nového klienta bankou

I když se rozhodneme pro možnost „přenechám hypotéku“, nemusíme mít vyhráno – banka si totiž velmi pečlivě prověří kupce nemovitosti, respektive svého nového dlužníka.

Bude na něj mít stejné nároky, jaké měla na nás. Zjistí si jeho bonitu, věk, finanční minulost a podobně. Teprve pokud banka rozhodne, že nový klient je jako dlužník akceptovatelný, dá k celému převodu souhlas.

Jinak se nemusíme obávat žádných problémů – jedná se o běžnou praxi a tímto způsobem lze získat i nemovitosti za zajímavou cenu. Pokud například někdo nezvládá splácet hypotéku, raději ji pouze přenechá (bez doplatku), než aby se zadlužil na celý život kvůli tomu, že v dražbě se nemovitost nepodaří prodat za dostatečnou cenu.

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku