Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Předhypoteční úvěr

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Méně známé hypotéky

Hypotéka je mezi půjčkami naprosto výjimečná – jedná se o nepostradatelný nástroj, bez kterého by mnoho lidí nikdy nebydlelo ve svém. Na některé situace je ale i hypotéka krátká a proto existuje takzvaný předhypoteční úvěr, který dnes už nabízí celá řada bank v České republice. Jedná se o velmi specifickou službu, jejíž jméno zcela odpovídá její náplni.

Předhypoteční úvěr je následován hypotékou

Nejprve si popišme mechanismus předhypotečního úvěru – ano, opravdu předchází samotné hypotéce, která je sjednaná společně s tímto úvěrem, protože bez ní by se předhypoteční úvěr nedal ani splatit. Jaké jsou parametry samotného předhypotečního úvěru?

-          Většina bank půjčuje maximálně 75 až 85 % zástavní hodnoty nemovitosti, ale najdeme i 100% financování.

-          Předhypoteční úvěr se sjednává na maximálně 1 (opět výjimečně až na 2) rok.

-          Po tento rok se platí pouze úroky, přičemž úroková sazba je buď totožná s následnou hypotékou, nebo i vyšší (u některých bank výrazně vyšší).

-          Jistina (tedy půjčená částka) se splácí, až zaniknou důvody pro využití předhypotečního úvěr (více níže) a je splacen z hypotečního úvěru, který pak klienti své bance normálně splácejí po dohodnutou dobu.

Příklad:

Pokud si člověk vezme předhypoteční úvěr, řekněme na 2 000 000 Kč, při 5 % úroku platí měsíčně cca 8 500 Kč měsíčně (pouze úroky) a po roce je z hypotečního úvěru ve stejné výši splacena dvoumilionová jistina. Klient dále splácí hypotéku – při 4% úroku a splatnosti 30 let kolem 9 500 Kč měsíčně.

K čemu vlastně předhypoteční úvěr slouží?

Jak jsme již naznačili – jde o „z nouze ctnost“ a využívá se tam, kde nelze financování zařídit hypotékou. Jde například o koupi družstevního bytu, která se může výrazně protáhnout – s předhypotečním úvěrem si můžeme takový byt koupit, aniž bychom jím ručili za předhypoteční úvěr. Samozřejmě, hypotéka samotná je pak ručena bytem již v osobním vlastnictví, takže je vyhověno zákonu a zároveň je koupě družstevního bytu o poznání snadnější, než v minulosti.

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku