Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Předčasné splacení hypotéky

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Hypotéky

Nemálo lidí z těch, kteří si vezmou hypotéku, se za dobu jejího splácení dostanou do situace, že jí nedokážou splácet – zde se však budeme zabývat opačným případem, který je neméně častý a kupodivu ani ten není bez problémů a komplikací. Tématem je předčasné splacení hypotéky.

Předčasné splacení hypotéky – teorie

Předpokladem pro předčasné splacení hypotéky (i částečného) je volný finanční obnos, který bance (nebo jinému poskytovateli hypotéky) zaplatíme mimořádně. Důvodem je pak samozřejmě naše úspora – pokud máme hypotéku na 20 let a po deseti letech splácení ji můžeme splatit celou (kvůli faktu, že u hypotéky splácíme nejdříve více úroků, bude zbývat ke splacení ještě více než polovina jistiny), je to výhodné – splatíme jistinu a nikoliv úroky.

Poplatky za předčasné splacení hypotéky

Banky ovšem celou situaci vnímají jinak – teoreticky jim může vzniknout i ztráta, protože si na hypotéku půjčují a taktéž musejí krýt úroky. U většiny finančních ústavů není problém využít předčasné splacení hypotéky v době, kdy končí fixační období – zpravidla je to úplně bez poplatku.

Fixační období je často i 10, 15 let dlouhé, jak na předčasné splacení hypotéky po tento čas? Banky vám splacení umožní, ale:

-          Některé banky umožňují předčasné splacení hypotéky zdarma pouze do určité výše

-          Další banky požadují procenta ze splacené částky

-          U jiných musí mít klient sjednanou speciální (výrazně placenou) službu, která mu umožňuje mimořádné splácení bez dalšího poplatku

-          U hypoték bez fixační doby je zpravidla vše jednodušší a klient může využít i několik mimořádných splátek každý rok

Pamatujte na předčasné splacení hypotéky už při podpisu smlouvy

Pokud si myslíte, že je reálná možnost, že se v průběhu placení hypotéky dostanete do příznivé finanční situace, určitě na možnost předčasného splacení myslete, může vám to ušetřit desítky až stovky tisíc – vyberte si i takovou instituci, která vám předčasné splacení umožní za příznivých podmínek.

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku