Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Pojištění hypotéky

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Hypotéky

Velké závazky, mezi které bezesporu hypotéka patří, je dobré si nějakým způsobem pojistit – stát se může cokoliv a nepojištěná hypotéka může zapříčinit ohromné finanční problémy. Jak a kdy sjednávat pojištění hypotéky, respektive proti jakým rizikům?

Životní pojištění

Jednou z možností, jak pokrýt rizika související s hypotékou, je uzavření životního pojištění s pojistnou částkou v případě smrti, nebo invalidity, která pokryje celou výši hypotéky. Výhodou je, že si k takovému pojištění můžete sjednat i celou řadu připojištění, která vám pomohou při pracovní neschopnosti, úrazech a podobně.

Pojištění hypotéky u bankéře

Tradiční pojištění hypotéky ale uzavíráme přímo v bance – nabízí ho většina bank (i nebankovních společností) a můžeme ho rozdělit do tří kategorií:

-          Pojištění pro případ smrti, nebo plné invalidity – pokud máme sjednáno toto pojištění a nastane pojistná událost, pojišťovna bance splatí celou hypotéku a klient, respektive jeho rodina, má po starostech.

-          Pojištění pracovní neschopnosti – pokud dojde k dlouhodobé pracovní neschopnosti, pojišťovna hradí splátky hypotéky za klienta. Většinou bývá omezen počet splátek i minimální doba pracovní neschopnosti.

-          Pojištění ztráty zaměstnání – toto pojištění hypotéky je vždy nejdražší, ale klient, který si ho sjedná, by se měl nejprve dopodrobna seznámit s jeho fungováním, protože jsou podmínky tohoto pojištění velmi striktní. Nemohou si je sjednat OSVČ, nemohou o ně žádat lidé ve zkušební, nebo výpovědní době a v případě ztráty zaměstnání musí jít o některé konkrétní důvody, které k „vyhazovu“ zaměstnavatele vedly – například nadbytečnost, stěhování provozu,…

Pojištění hypotéky není levná záležitost

První dvě varianty se vyplatí sjednat vlastně všem – riziko je příliš vysoké a cena za pojištění není tak neúnosná. Třetí varianta, vždy součástí pouze nejvyššího balíčku pojištění, je však velmi drahá a každý by si měl rozmyslet, jestli se vyplatí.

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku