Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Podmínky pro získání hypotéky

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Jak na hypotéku

Banky si kladou čím dál přísnější podmínky pro získání hypotéky. Není se co divit – současnou finanční, ekonomickou a dluhovou krizi spustily právě špatně investované peníze amerických bank do hypoték. Získat hypotéku u banky tak není vůbec snadné – naštěstí je většina požadavků rozumná a kdo na splácení hypotéky má, ten ji většinou i dostane.

Podmínka první: Příjem

Bez příjmu to půjde jen v případě, že využijete hypotéku bez dokládání příjmů, která se však poskytuje jen do 50 % hodnoty zastavené nemovitosti a celkově je nevýhodnější (vyšší úrok).

Banky budou posuzovat příjem všech žadatelů o hypotéku i náklady na fungování rodiny a splácení dalších závazků (půjčky, spoření, pojištění,…). Příjem ovlivňuje maximální výši splátek, kterou je na vás banka ochotna „hodit“.

Podmínka druhá: Hodnota nemovitosti

Mezi podmínky pro získání hypotéky patří i zástavní právo na nemovitost, kterým se banka jistí, že v případě nesplácení úvěru své peníze získá zpátky prodejem majetku. Se zástavním právem bývá zdaleka nejvíce problémů – do zástavy nelze dát například družstevní byt, nebo obecní pozemky,… V takových případech přichází na řadu například předhypoteční úvěr, nebo ručení jiným nemovitým majetkem.

Výhodou totiž je, že zastavený majetek nemusí vlastnit žadatel o hypotéku. Může být někoho z příbuzenstva, nebo přátel – kohokoliv, kdo je ochoten svůj majetek pro žadatele zastavit.

Rozhodující je ale i hodnota nemovitosti – banka vám nepůjčí více, než kolik činí hodnota nemovitosti. Některé banky vám nepůjčí ani tolik (třeba pouze 80 % LTV). Stejně tak americká hypotéka, nebo hypotéka bez doložení příjmu bývá omezena 50 – 70 % hodnoty nemovitosti.

Pojištění?

Banky si chtějí chránit své investice, proto vás nesmí překvapit, že mohou požadovat i vaše životní pojištění, ze kterého v případě smrti, nebo invalidity bude hypotéka splacena. Neobejdete se asi ani bez pojištění nemovitosti samotné, protože jejím zničením by byla investice banky opět silně ohrožena.

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku