Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Podmínky pro získání hypotéky

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Jak na hypotéku

Banky si kladou čím dál přísnější podmínky pro získání hypotéky. Není se co divit – současnou finanční, ekonomickou a dluhovou krizi spustily právě špatně investované peníze amerických bank do hypoték. Získat hypotéku u banky tak není vůbec snadné – naštěstí je většina požadavků rozumná a kdo na splácení hypotéky má, ten ji většinou i dostane.

Podmínka první: Příjem

Bez příjmu to půjde jen v případě, že využijete hypotéku bez dokládání příjmů, která se však poskytuje jen do 50 % hodnoty zastavené nemovitosti a celkově je nevýhodnější (vyšší úrok).

Banky budou posuzovat příjem všech žadatelů o hypotéku i náklady na fungování rodiny a splácení dalších závazků (půjčky, spoření, pojištění,…). Příjem ovlivňuje maximální výši splátek, kterou je na vás banka ochotna „hodit“.

Podmínka druhá: Hodnota nemovitosti

Mezi podmínky pro získání hypotéky patří i zástavní právo na nemovitost, kterým se banka jistí, že v případě nesplácení úvěru své peníze získá zpátky prodejem majetku. Se zástavním právem bývá zdaleka nejvíce problémů – do zástavy nelze dát například družstevní byt, nebo obecní pozemky,… V takových případech přichází na řadu například předhypoteční úvěr, nebo ručení jiným nemovitým majetkem.

Výhodou totiž je, že zastavený majetek nemusí vlastnit žadatel o hypotéku. Může být někoho z příbuzenstva, nebo přátel – kohokoliv, kdo je ochoten svůj majetek pro žadatele zastavit.

Rozhodující je ale i hodnota nemovitosti – banka vám nepůjčí více, než kolik činí hodnota nemovitosti. Některé banky vám nepůjčí ani tolik (třeba pouze 80 % LTV). Stejně tak americká hypotéka, nebo hypotéka bez doložení příjmu bývá omezena 50 – 70 % hodnoty nemovitosti.

Pojištění?

Banky si chtějí chránit své investice, proto vás nesmí překvapit, že mohou požadovat i vaše životní pojištění, ze kterého v případě smrti, nebo invalidity bude hypotéka splacena. Neobejdete se asi ani bez pojištění nemovitosti samotné, protože jejím zničením by byla investice banky opět silně ohrožena.Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku