Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Offsetová hypotéka

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Hypotéka

Hledáte tu nejvýhodnější hypotéku? Pak jste ji našli – offsetová hypotéka je unikátním hypotečním úvěrem, který sice není pro každého, ale zato přináší opravdu velké výhody.

Jak funguje Offsetová hypotéka

Základem offsetové hypotéky je kombinace hypotečního úvěru a spořicího účtu. Zní to možná podivně, ale díky tomu lze ušetřit na měsíčních splátkách a zároveň mít k dispozici dostatek likvidní hotovosti.

Princip je jednoduchý – vezmete si hypotéku, řekněme na 2 000 000 Kč, ale zároveň si ji necháte propojit se spořicím účtem. V praxi pak platíte úroky a splátku jistiny pouze z rozdílu mezi zbývající částkou úvěru a množstvím peněz na spořicím účtu.

V našem příkladu má klient na spořicím účtu 1 000 000 Kč – díky tomu platí úroky pouze ze zbývajícího milionu a splácí hypotéku, jako by byla ve výši 1 000 000 Kč. Ale zároveň má k dispozici na spořicím účtu milion korun, se kterým může libovolně manipulovat!

-          I když se rozhodnete, že další měsíc vyberete 100 000 Kč, nic se neděje, prostě začnete splácet hypotéku o 100 000 Kč vyšší.

Tato svoboda je u jiných typů hypoték naprosto nereálná. Máte likviditu, ale zároveň splácíte jakoby byla část hypotéky už předčasně splacená. Přelévání peněz ze spořicího účtu a na spořicí účet je přitom snadné a zcela na vás.

Offsetová hypotéka je u nás trochu exotika

Bohužel, offesetovou hypotéku v České republice nabízí pouze jediná banka s dvěma překříženými koňskými hlavami ve znaku. Původně se ale offsetová hypotéka na náš trh dostala přes mBank, která od ní však už upustila, protože „byla pro klienty příliš výhodná“.

Pro majetnější

I offsetová hypotéka má své nevýhody – kvůli o něco vyššímu úroku se hodí jenom pro osoby, které opravdu na spořicím účtu budou alespoň pár desítek procent z výše hypotéky mít – zpravidla tak jde o statisíce až miliony korun.

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku