Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Navýšení hypotéky

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Refinancování hypoték

Hypotéka je závazek na dlouhé roky a desetiletí. V jejím průběhu se může leccos stát, ať už nepříznivého, nebo naopak příznivého. Spíše mezi pozitivní situace patří potřeba navýšení hypotéky. Ta totiž většinou znamená rekonstrukci, rozšíření, nebo další stavební práce. Lidé se často s otázkou, zda je navýšení hypotéky vůbec možné, obracejí na své bankéře, kteří jim ve většině případů sdělí kladnou odpověď.

Navýšení hypotéky není problém, ale jen někdy

Zásadním požadavkem, který musí vaše hypotéka splňovat, aby ji šlo navýšit, je končící fixační období – jinak s tak důležitým parametrem, jako je výše hypotéky, rozhodně nepohnete (i předčasné splacení je ve fixačním období sankcionováno).

Může se také stát, že vám banka nebude ochotná parametry hypotéky změnit. Co dělat v takovém případě?

Nová hypotéka

Druhá možnost spočívá v další hypotéce. Její sjednání je možné v případě, že součet nové a staré hypotéky nebude vyšší, než hodnota zastavené nemovitosti (nebo maximální procento z hodnoty, do kterého je banka ochotna půjčit).

Nová hypotéka lze sjednat i v době fixace, protože nemá na stávající hypotéku žádný vliv. Stejně tak se ale můžete s největší pravděpodobností připravit na dvojí poplatky, což už tak příjemné není.

Navýšení hypotéky při refinancování

Pokud se při konci fixace rozhodnete hypotéku refinancovat výhodnější nabídkou od jiné banky, máte takřka „neomezené“ možnosti. Můžete si půjčit jenom tolik, kolik činí váš stávající nesplacený úvěr, nebo si také můžete (pokud je hodnota zastavené nemovitosti dostatečná a máte na to bonitu) půjčit víc, čímž získáte prostředky na rekonstrukci a další činnosti, které si s bankou dohodnete.

Při refinancování si můžete samozřejmě půjčit i méně, pokud máte něco naspořeno, stejně jako si můžete prodloužit, nebo zkrátit splatnost podle vaší současné ekonomické situace.

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku