Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Jak na hypotéku

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Jak na hypotéku

Jak na hypotéku, aby nám nepřerostla přes hlavu a aby nám dobře posloužila? Je potřeba pochopit několik základních pravidel, která si tu teď představíme.

Jak na hypotéku? Bez rizika.

Základem správné hypotéky je držet se při zemi! Pokud to neuděláte, s velkou pravděpodobností se dočkáte velkých problémů, které mohou vyústit nejen ve ztrátu střechy nad hlavou, ale i v neřešitelné dluhy.

Co znamená „bez rizika“?

-          Neberte si úvěr „na doraz“ – nechte si rezervu, kterou si můžete měsíčně spořit. Ideálně si také neberte úvěr na maximální možnou dobu splatnosti – zaprvé je to nevýhodné a zadruhé pak ztratíte možnost splatnost prodloužit a tím si splátky snížit, když se dostanete do nepříznivé situace.

Jak na hypotéku? S rozvahou.

Banky v dnešní době nabízejí i dva typy splácení hypotečních úvěrů, které jsou přímo ušity na míru různým „budoucnostem“, které klienti očekávají:

-          Degresivní splácení hypotéky je vhodné pro osoby s vysokým příjmem, který se do budoucna bude pravděpodobně snižovat, stejně jako splátky této hypotéky, které jsou nejvyšší na začátku – ideální pro osoby, kteří dnes preferují kariéru, ale do budoucna se chtějí více věnovat rodině.

-          Progresivní splácení hypotéky se naopak hodí mladým lidem, kteří očekávají kariérní postup, tedy i vyšší plat a možnost splácet v budoucnu více peněz.

Jak na hypotéku? S úsporami.

Ideální je si před hypotékou „něco málo“ naspořit. Pokud nebudete požadovat 100 % zástavní hodnoty nemovitosti, ale třeba jenom 80, nebo 70 %, pak můžete dostat výrazně lepší úrok, nebo i prodloužení splatnosti až o 10 let.

Pokud jsou vaše úspory výraznějším, můžete vyzkoušet i offsetovou hypotéku, která kombinuje spoření a hypotéku, kdy splácíte pouze výši úvěru sníženou o úspory na spořicím účtu, se kterými ale zároveň můžete libovolně nakládat – nepřijdete tak o tolik důležitou likviditu.

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku