Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Hypotéky úrokové sazby

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Porovnání hypoték

Nejdůležitějším parametrem jsou u každé hypotéky úrokové sazby. Ty určují, kolik musíme měsíčně platit, o kolik hypotéku přeplatíme – samozřejmě společně s dalšími parametry, jako je délka splatnosti, poplatky, nebo například pojištění úvěru.

Co ovlivňuje výši úrokové sazby:

-          Délka fixace

-          Výše úvěru v porovnání s hodnotou nemovitosti

-          Typ hypotéky

-          Konkrétní banka

Délka fixace

Fixace má velký vliv na to, kolik vlastně budeme platit – u každé hypotéky úrokové sazby klesají a rostou s tím, jak dlouhou fixaci úroků si přejeme. Banky preferují fixaci na 3 nebo 5 let, takže klienti v takových případech dostávají zdaleka nejvýhodnější úrok. Další výhodou této relativně krátké fixace je, že můžete úvěr brzy bez sankcí splatit, nebo refinancovat, když se objeví výhodnější nabídka.

Při volbě příliš krátké fixace (rok), nebo naopak velmi dlouhé fixace (15, 20, ale i 30 let) se musíte připravit na to, že se úrok zvedne o více než procento ročně – pro představu, při hypotéce na 20 let ve výši 2 000 000 Kč zaplatíte každý měsíc o více než 1 000 Kč více, když zvolíte fixaci na 20 let, oproti fixaci nejvýhodnější, tedy na 5 let.

Výše úvěr vs. hodnota nemovitosti

Banky dnes poskytují zpravidla i 100 % financování nákupu, nebo stavby nemovitosti. Bohužel, takové možnosti zatěžují také vyššími úroky. Pokud si tedy ceníte u své hypotéky úrokové sazby, tak byste měli mít i něco našetřeno – ideálně kolem 30 %, protože při hypotéce do 70 % zastavené nemovitosti dostanete většinou už nejvýhodnější možný úrok.

Typ hypotéky

Velký rozdíl je v tom, zda si berete tradiční hypotéku, nebo například americkou. Všechny „speciální“ hypotéky jsou vždy zatíženy poměrně vysokým úrokem, ať už jde o americkou, nebo bez doložení příjmů.

Zmiňme i speciální plovoucí úrokové sazby u variabilních hypoték.

Konkrétní banka

Asi nemusíme zdůrazňovat, že se u hypotéky úrokové sazby liší banku od banky. Některé banky mají prostě pro konkrétní klienty výhodnější úroky, než jiné.

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku