Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Hypotéka pro podnikatele

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Hypotéka

Podnikatelé mají při žádosti o hypotéku mnoho možností, ale i specifických povinností Hypotéka pro podnikatele může jednak označovat financování podnikatelského plánu, ale také klasickou hypotéku pro osobu, která má příjmy z podnikání.

Podnikatel (ne)musí být bonitní

Hypotéka pro podnikatele je i bankami nabízena jako klasická i jako bez doložení příjmu. Podnikatelé by však neměli jásat předčasně – banky jsou ochotné akceptovat nižší dokládané příjmy jen v tom případě, že podnikateli věří, že dokáže splácet, což je většinou případ těch podnikatelů, kteří se ve svém daňovém přiznání „drží zpátky“.

Standardně je ale požadován dostatečný příjem, který je vypočítán na základě daňového přiznání – často je vyžadováno dokonce přiznání za dva předcházející roky, aby si banka udělala lepší představu o tom, komu (ne)půjčí.

Zajímavost: Banky prověřují OSVČ mnohem více, než zaměstnance, u kterých zpravidla stačí zaměstnání na dobu neurčitou.

Hypotéka pro podnikatele – má i své světlé stránky?

Ani ne. Zpravidla vyšší úrok, omezení výše úvěru do určitého procenta zástavní hodnoty nemovitosti, nebo splatnost negativně ovlivňující výši úroku – mnoho problémů a žádné reálné výhody. Důvodem je, že hypotéka pro podnikatele je riziková – nikdo nedokáže předpovědět, jak se v podnikání bude dařit zítra. Největší výhodou by mělo být to, že žadatel je podnikatelem – tedy osobou, která se o sebe dokáže postarat a v případě problémů je vyřeší vlastními schopnostmi.

Pozitivem může být maximální výše úvěru, která je zpravidla vyšší, než u normální hypotéky. Kromě zástavy nemovitosti lze úvěr zajistit navíc ještě bianco směnkou.

A co začínající podnikatelé?

Ti mají smůlu – banky pro opravdu začínající podnikatele žádný produkt nemají. Pokud jejich klient nemá uspokojivou finanční minulost, na hypotéku nikdy nedosáhne.

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku