Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Hypotéka nebo stavební spoření

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Hypotéky

V minulosti bylo stavební spoření jednoznačně nejvýhodnějším způsobem, jak financovat nákup, nebo stavbu nemovitosti. Kombinace výhodného, státem podporovaného spoření a velmi přijatelných úroků u překlenovacích i řádných úvěrů ze stavebního spoření neměla takřka konkurenci. Vše se ale v posledních letech změnilo a stavební spoření už není vůbec jasná volba.

Hypotéka nebo stavební spoření?

Důvodů, proč si dnes většina lidí zvolí hypotéku, je mnoho:

-          Nemusejí si nic spořit, protože i se 100% hypotékou není úvěr zpravidla vyšší, než u úvěr ze stavebního spoření.

-          Spořicí část stavebního spoření je v zásadě nevýhodná – neposkytuje dostatečné zhodnocení a státní podpora ve výši maximálně 2 000 Kč také není dostatečnou motivací.

-          Pokud si zvolíte stavební spoření v některém ze „spořicích“ tarifů, úvěr z tohoto stavebního spoření bude mít bohužel nevýhodně vysoký úvěr.

Co se ale změnilo oproti minulosti? Proč je odpověď na otázku, zda je výhodnější hypotéka nebo stavební spoření, jiná?

Osekané stavební spoření není tou hlavní příčinou

V zásadě je tento důvod nejvíce medializovaný – stavební spoření díky zásahu vlády ČR není už tak výhodné. Už za rok 2010 došlo ke „zdanění“ státního příspěvku 50 procenty a od roku 2011 už je státní podpora stanovena na maximální výši 2 000 Kč.

Tato změna však spíše odradila občany, kteří stavební spoření využívali jako výhodné spoření – statistika hovoří o tom, že stavební spoření má založené skoro každý druhý Čech, bez ohledu na věk. Pouze malá část je ale založena za účelem, ke kterému stavební spoření existuje, tedy získání úvěru ze stavebního spoření.

Důvodem jsou výhodné hypotéky

Nůž do zad stavebním spořitelnám vrazily především nízké úroky u hypoték, které jsou často dokonce výhodnější, než ty u úvěrů ze stavebního spoření, a to ani nemusí předcházet naspoření 30 % cílové částky, jako u stavebního spoření.

Odpověď na otázku, zda hypotéka nebo stavební spoření, je jasná – v 90 % případů hypotéka.

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku