Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Hypotéka na pozemek

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Méně známé hypotéky

Hypotéka lze využít na koupi i stavbu nemovitosti a dokonce i na zakoupení pozemku. Různé banky se k hypotéce na pozemek staví různě – některé poskytují až 100 % zástavní hodnoty majetku, jiné méně, proto je dobré se při výběru poskytovatele hypotéky pořádně rozhlédnout a zjistit, kde nám nejlépe vyhoví.

Hypotéka na pozemek má i svá úskalí

Pokud si na hypotéku chceme pořídit pouze pozemek, můžeme se setkat s určitými problémy – banka nám například hypotéku odsouhlasí jenom tehdy, když do určité doby začneme na pozemku stavět. Je to logické, protože účelová hypotéka má sloužit zejména k vyřešení bytových potřeb.

Proto je potřeba si vše kvalitně naplánovat – včetně financování následující stavby, například další hypotékou od stejného ústavu.

Zástavní právo může pozlobit

Trochu větší problémy mohou nastat, když si chceme pořídit pozemek, který není v osobním vlastnictví. Může jít o majetek obecní, nebo majetek podléhající dražbě. V takovém případě nám hypotéka na pozemek nepomůže a my musíme využít takzvaný předhypoteční úvěr. O předhypotečním úvěru se více můžete dočíst v samostatném článku. Zkráceně, jde o úvěr, který není ručený nemovitostí a který je do jednoho roku splacen úvěrem hypotečním, protože se z majetku obce stane majetek klienta, který už zastavit lze.

Hypotéka na pozemek – alternativy

Pokud jsou s pozemkem nějaké problémy – ať už zmíněné výše, nebo některé další – k financování lze samozřejmě využít i neúčelové úvěry. Nabízí se zejména americká hypotéka a spotřebitelský úvěr. U americké hypotéky ale budete muset pravděpodobně ručit jiným majetkem a u spotřebitelského úvěru bude výrazně omezena maximální výše půjčky – u obou těchto úvěrů navíc budete platit až mnohonásobně vyšší úroky, než u hypotéky.

U spotřebitelského úvěru navíc může být problémem krátká doba splatnosti, která prodraží pravidelné měsíční splátky.

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku