Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Hypotéka na dům

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Hypotéka

Hypotéky slouží zejména k zajištění bydlení – pro většinu lidí je jedinou možností, jak si pořídit vlastní bydlení, alespoň tedy v čase relativního mládí – ušetřit na byt, nebo dům je pro většinu obyvatel ČR naprosto nemožné, protože by to trvalo příliš dlouho a kvůli nájmu by se to ani nemuselo za celý život podařit.

Hypotéka na dům

S hypotékou si ale bydlení může pořídit většina ekonomicky aktivních lidí, kteří pak mají na výběr, zda zvolit nákup bytu, nebo domu. Hypotéka na dům může být také využita na jeho výstavbu, nejenom na nákup. Rozdílů pak najdeme hned několik – čím ručit u stavby nemovitosti? K ručení naštěstí stačí i pozemky v odpovídající hodnotě a také díky postupnému čerpání hypotéky vlastně hodnota zástavy stále roste, takže v tomhle ohledu banky problémy nedělají.

Problém může nastat, když plánujete stavbu domu na delší časové období – banka totiž omezuje dobu, po kterou je možné hypotéku čerpat. Není ale problém stavět svépomocí, protože banky nepotřebují faktury k uvolňování peněz, stačí jím odborníkem posvěcený protokol o stavu stavby. I v případě, že využijete služeb stavební firmy, nemusíte faktury předkládat, ale tato možnost tu samozřejmě je – peníze půjdou rovnou na účet firmy.

Jak na výhodnou hypotéku

Pokud máte některou z následujících možností, určitě ji využijte, protože vám mohou výrazně ušetřit měsíční, nebo celkové náklady:

-          Čím delší čas splácení, tím nižší měsíční splátky, ale tím jistinu i o více přeplatíte. Chcete přeplatit málo? Snažte se využít co nejkratší dobu splácení – nebojte se, je možno ji následně po dohodě s bankou prodloužit (toto lze provést i v době fixace).

-          Nežádáte-li o 100% financování stavby, banka vám nabídne lepší úrok, protože nejde do takového rizika ztracené investice. Proto se vyplatí mít dostatečné úspory, cca 20-30 % z celkové investice do nemovitosti.

-          Nejvýhodnější úrok=nejnižší splátky=fixace na 5 let.

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku