Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Hypotéka na družstevní byt

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Méně známé hypotéky

Vzít si hypotéku dnes není problém (v případě, že splňujete základní požadavky jako je bonita) – ale problém je s jedním z „přežitků“, s družstevním vlastnictvím bytů. Takových bytů je stále velké množství a pořídit si je na hypotéku není úplně snadné.

V zásadě existují tři možnosti – využít hypotéku ušitou na míru přímo družstevním bytům (vždy jde ale o kombinaci dalších služeb, protože družstevním bytem prostě ručit nemůžete), předhypoteční úvěr, nebo ručení jinou nemovitostí.

Problém je v ručení

Základním problém je právě v tom, že družstevním bytem není možné ručit – nejde ručit podílem v družstvu, žádná banka na to prostě nepřistoupí, byť je byt i tak de facto váš. Poslední zmíněná varianta, ručení jinou nemovitostí, se nejvíce využívala v minulosti, kdy hypotéka na družstevní byt ani jinak vypadat nemohla – kupující buď museli mít další nemovitost, nebo o zástavu požádat někoho ze svého okolí. Tato možnost je tu samozřejmě i dnes a nebude to pro vás znamenat méně výhodné podmínky.

Hypotéka na družstevní byt s předhypotečním úvěrem

Předhypoteční úvěry se v nabídce českých bank rychle usadily. Základem předhypotečního úvěru je závazek kupujícího, že bude do roka byt převeden do osobního vlastnictví. Samotný předhypoteční úvěr tedy zaplatí koupi nemovitosti, ale zatím není ničím ručeno. Nový vlastník splácí pouze úroky z tohoto předhypotečního úvěru, dokud není byt převeden do osobního vlastnictví.

Po převodu do osobního vlastnictví je předhypoteční úvěr splacen tradiční hypotékou, kterou pak klient zcela normálně splácí.

Speciální hypotéka na družstevní byt

Takový úvěr má většinou podobu předhypotečního úvěru, ale najdeme i úvěry, které nejsou ručeny nemovitostí, ale na koupi družstevního bytu (zejména v méně lukrativních oblastech) vystačí. V takovém případě není ani potřeba převádět byt do osobního vlastnictví.

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku