Výpočet hypotéky na bydlení

vše o hypotékách

Fixace hypotéky

Napsal dockal • Apr 20th, 2012 • Rubrika: Hypotéky

Fixace hypotéky je jedním z nejdůležitějších parametrů, které hypotéka vůbec má – říká nám, že po určitou dobu máme zaručen určitý úrok – zpravidla se sjednává na dobu 1 roku, až celého trvání hypotéky, ale nejvýhodnější úrok bývá společnostmi nabízen za fixaci na 3 až 5 let.

Fixace hypotéky – proč existuje?

V dnešní době existují i hypotéky s proměnlivou úrokovou sazbou – ta bývá nižší, než u hypoték s úrokovou sazbou, ale nikdo vám nezaručí, že za měsíc nebude tento úrok o mnoho vyšší, než kdybyste si sjednali hypotéku fixovanou na 3, nebo 5 let. Fixace poskytuje klid, jistotu a většina bank i jejich klientů ji využívají. Tomuto stavu nahrává i dnešní doba, ve které jsou úrokové sazby u hypoték velmi nízké a lidé si je chtějí „pojistit“ na delší dobu.

Banky mimo jiné používají fixační období také jako pojistku – proti předčasnému splacení hypotéky, které pro ně není výhodné, respektive proti útěku klienta ke konkurenci (což je pro banku takřka to samé), protože ve fixačním období je zpravidla splacení hypotéky vázáno nemalými poplatky.

Fixace hypotéky jako manévrovací prostor

Neméně důležité je fixační období z hlediska změny poskytovatele – před koncem fixace se klient může rozhlédnout a porovnat si nabídky, které často dokonce lákají na výhodné podmínky pro klienty jiných bank, kterým právě fixace končí. Takový zákazník je už samozřejmě prověřený a nemalou část hypotéky už splatil – proto mu může být poskytnut zajímavý úrok. Klient by tak měl konec fixační doby využít naplno.

Fixace hypotéky a její předčasné splacení

Když končí fixační období, pak je výhodné mimořádnou splátkou (v tomto období bez poplatků) celou hypotéku zaplatit, nebo alespoň část jí umazat – z takto zaplacené jistiny totiž nezaplatíte žádné úroky.

Velmi konzervativní klienti, které láká dlouhá fixace hypotéky, se tak připravují o velmi zajímavé možnosti:

-          Mají vyšší úrok

-          Nemožnost splatit předčasně bez poplatků

-          Jen těžko by přecházeli k výhodnější konkurenci

Berete si hypotéku? Tak si zjistěte jaké úroky momentálně u jednotlivých bank:Štítky: , , ,

dockal je
Email na autora | Všechny články od dockal

Komentáře k článku